MADAGASZKÁRI MAKIK ÉS VARIK

A makikról és varikról képek és írások....stb

A maki fajták:

A GYŰRŰSFARKU MAKI

A hossza: 38-45cm. Testtömege:2,2-5,5kg közötti. Színe:szürke, barnás árnyalatú, hasoldalon pedig fehér színű. A szőre dús. Arca szintén fehér, azonban fekete az orra és a szemei. Hosszú farka van. A farka fekete-fehér színű erröl kapta a gyűrűsfarku maki nevet. Áprilistól júniusig tart a szaporodása

.index.jpg


nevtelen.pngEulemur coronatus male (Frank Wouters).jpgEulemur coronatus.JPG

Barnamaki

Madagaszkár keleti és nyugati részének erdeiben él. Egy további populációja van Mayotte szigetén is.

Madagaszkáron mára három nagyobb populációja maradt: egy keleten, melyek elsősorban esőerdőkben élnek; egy északnyugaton aBetsiboka folyótól északra és egy északon, Sambirano környékén. Nyugaton és északon száraz, lombhullató erdőkben élnek a barnamakik. A három nagy populáció között elszórtan kis töredékpopulációkban is élnek egyedek, melyekből arra, lehet következtetni, hogy az emberek megérkezése előtt, úgy nagyjából 2000 éve, jóval nagyobb terüelten éltek barnamakik a szigeten.

Brown Lemur in Andasibe.jpg.Brown Lemur in Berenty.jpg




Sárgaszakállú maki  


Fejtesthossza 39-40 cm, a farokhossza 50-55 cm, hossza 89-95 cm, testtömege 2.25-2.5 kg. A hím szőrzete szürkésbarna, a farok sötétszürke, a farok gerincén van egy csík, a hasa világosszürke, a pofija krémes vörösesbarna. A nőstény szőrzete vöröses, a farka ugyanolyan színű, mint a szőrzetének többi része, a pofija vörösesbarna, de nem olyan feltűnő, mint a hímnek. Az állat pofija hosszúkás. Névadó jellemzője a fehér pofija és sűrű szőrszálai.

Collared Brown Lemur Eulemur collaris Bronx Zoo cropped.jpg

Elterjedése


Szürkefejű ma


ki

 Fejtesthossza 39-40 cm, a farokhossza 50-55 cm. A hím szőrzete a hátán szürkésbarna, a farok és a hátsólábak egy kissé sötétebbek, a hasa világosszürke.A nőstény szőrzete vöröses. Az állat pofija hosszúkás. Névadó jellemzője a fehér pofija és sűrű szőrszálai.




Szerecsenmaki

Eulemurmacacomale.jpgA szerecsenmaki fán élő, g

yümölccselvirággal és nektárral táplálkozó faj. Családi csopotokban él. Fogságban 20-25 évig él.

Szaporodása

Az ivarérettség 2 évesen kezdődik. A párzási időszak júniustól júliusig tart. A vemhesség 120-129 napig tart, ennek végén 1-2 kölyöknek ad életet. A kölykök születésükkor 74.67 g súlyúak. Az elválasztásra 5-6 hónaposan kerül sor.




Kékszemű szerecsenmaki




Az emberen kívül az egyetlen kék szemű főemlős. A hímnek fekete bundája van és a nősténynek meg barnás bundája van. Testhossza 51–65 cm, ebből a farok 39–45 cm.

Blue eyed black lemur by Bruce McAdam.jpg


Hamvas maki




Közepes méretű makiféle, testhossza 35-45 cm, tömege 2-2,5 kg között változhat.

 


Lémur mangouste, Madagascar.jpg



Elterjedése 

 

Vöröshasú maki


Szőrzete vöröses barna színű. A hímek és a nőstények a hasuk színe alapján különíthetőek el egymástól. Csak hímek hasa vöröses színű (amiről a faj is kapta a nevét), a nőstények és a fiatal állatok hasa fehér. Hossza 42 centiméter, a farka 45 centiméter hosszú, súlya két kilogramm.


Eulemur rubriventer 001.jpg


Eulemur rubriventer 4 (Wroclaw zoo).JPG


Vöröshomlokú maki
 


vöröshomlokú maki (Eulemur rufifrons) nem az emlősök (Mammalia) osztályába, a főemlősök (Primates) rendjébe és a makifélék(Lemuridae) családjába tartozó faj.

A makifélék egész családját átfogó első nagyobb vizsgálat során, 2001-ben különítették el a közeli rokon barnamakitól (Eulemur fulvus), melynek addig az alfajának tartották. Ekkortól Eulemur rufus néven tartották nyilván, két alfajjal az Eulemur rufus rufus és az Eulemur rufus rufifrons alfajokkal. 2008-ben morfológiai és genetikai különbözőségük miatt R. Mittermeier és kutató társai különálló fajnak nyilvánították a két alfajt. A két különálló faj a vörös maki (Eulemur rufus) és a vöröshomlokú maki (Eulemur rufifrons) lett.

Az Eulemur nemen belül közeli rokon fajaik a barnamaki (Eulemur fulvus), a fehérhomlokú maki (Eulemur albifrons) és a Sanford-maki(Eulemur sanfordi).




Eulemur Fulvus Kirindy Madagascar.jpg

Megjelenése

Szőrzete a hátán szürkésbarna vagy rozsdabarna, hasa világosabb. Orrnyerge és a környéke jellegzetesen fekete színű, szeme körül és nyakán világos színű foltok láthatóak. Jellemző bélyege, melyről nevét is kapta a fej tetején látható vörös színű szőrsapka. E

z a bélyeg csak a hím egyedeknél látható, a nősténynek feje teteje szürke színű. Hossza 35-48 centiméter, a farka 45-55 centiméter hosszú (észrevehetően hosszabb, mint a testhossza), a kifejlett állatok 2-2,8 kg súlyúak.






Vörös maki
 



A vörös maki közepes méretű lemurfaj, fejtesthossza 35–48 cm, a farokhossza 45–55 cm, testtömege 2.2–2.3 kg. A hím szőrzete szürkésbarna, a nőstényé meg vörösesbarna.

EdmontonZooTwoPrimates.JPG




Arany bambuszmaki

Előfordulása

Madagaszkár délkeleti csücskének esőerdejében honos.

Hapalemur aureus 001.jpg

Megjelenése

Testhossza 80 cm körüli, testtömege 1.20-1.60 kg között van, sűrű, tömött szőrzete aranyszínű.

Szürke bambuszmaki

Madagaszkár szigetének keleti részén honos, de előfordul még a szigetország nyugati részén is. Természetes élőhelye a bambuszerdők.





Hapalemur-griseus.jpg

Eastern Lesser Bamboo Lemur.jpg



Megjelenése 

e bambuszmaki fejtest hossza 24-30 cm, a farokhossza 32-40 cm, hosszabb, mint az állat teste. Testtömege 0,75-1,05 kg. Szőrzete felül szürke, vagy olíva szürke, fején, vállán a szőrzet vörösesbarna.





Alaotra-tavi bambuszmaki


Madagaszkár keleti részén, a szigetország legnagyobb tavának, az Alaotra-tó mentén él egyre kevesebb számban.

A főemlősök között egyedülálló élőhelyeken, a tavak szegélyező nádasban és papiruszsásosban él. Egészen az 1950'-es évekig a tótól 60 kilométerre északra található Andilamena környékén is előfordult, mára azonban onnan kihalt.

Hapalemur alaotrensis JJLM.JPG

Hapalemur alaotrensis.jpg


Déli bambuszmaki

Fejtesthossza 24-30 cm, a farka hosszabb, mint a testhossza, 32-40 cm, testtömege 0,8-1,1 kg. Hasonlít a szürke bambuszmakira, de a szőrzete sötétebb.

A déli bambuszmaki élettartama kevésbé ismert. Nappal aktív állatok 7 egyedből álló csoportokban élnek. Olyan területen élnek, ahol viszonylag kevés a bambusz, valószínűleg nem olyan az étrendje, mint más bambuszmakifajoknak. Táplálékát a Pandanus és azutazók pálmája termése képezi.


Sambiranói bambuszmaki

Megjelenése 

A Sambiranói bambuszmaki a legkisebb bambuszmaki faj, fejtesthossza nem éri el a 27-28 cm-t. Testtömege 0,7-1,0 kg. Szőrzete szürkésbarna, a pofija, a hasa világosabb. Minden bambuszmakifaj füle kicsi és kerek.

Életmódja 

Ezekről az állatokról az ismereteink elenyészőek. Nappal és szürkületkor aktívak, a hangját éjszaka is lehet hallani. A fán élnek. Táplálékukat főleg bambusz alkotja, továbbá virágot is fogyaszt. Valószínűleg csoportokban élnek.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 6
Heti: 96
Havi: 42
Össz.: 56 529

Látogatottság növelés
Oldal: MAKI FAJTÁK
MADAGASZKÁRI MAKIK ÉS VARIK - © 2008 - 2024 - madagaszkarimakik.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »